Ekologiczne szambo – przydomowa oczyszczalnia ścieków

Istnieje kilka rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków. Jednak najbardziej znane są szamba. System szamba składa się z połączonych ze sobą komór. Komory wypełnione są ziemią, która ma kontakt ze ściekami. Kontakt ten powoduje, że ścieki są oczyszczane przez mikroorganizmy, które są obecne w glebie. W ten sposób zaoszczędzisz pieniądze i wiele kłopotów.

Prezentowany materiał jest efektem współpracy z pmtbud.pl

Szambo ekologiczne

Szambo ekologiczne to rodzaj urządzenia do oczyszczania ścieków, które nie wymaga podłączenia do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Tego typu zbiornik jest szczelny i odporny na nacisk gruntu oraz korozję. Jest również zbudowany tak, aby przetrwać przez wiele lat, co czyni go przyjazną dla środowiska opcją dla wielu gospodarstw domowych. Jest to dobry wybór dla domów, które produkują małe ilości ścieków i sezonowej produkcji ścieków.

Ekologiczne szambo jest zwykle droższe niż konwencjonalne szambo, ale wykorzystuje materiały wyższej jakości. Chociaż kosztuje więcej przy zakupie, szambo ekologiczne może mieć wady konstrukcyjne, które powodują, że wycieka z niego ściek. Dodatkowo, instalacja szamba ekologicznego jest kosztownym procesem i wymaga pozwolenia. Jeśli jednak uda Ci się zdobyć niezbędne narzędzia i wiedzę, możesz zainstalować je samodzielnie.

Szambo ekologiczne

Szamba ekologiczne służą do oczyszczania ścieków bytowych. Usuwają one 75% zawiesiny, tłuszczu i oleju. Dobrze funkcjonujące szambo ma czas zatrzymania 24 godziny i nie zabija bakterii chorobotwórczych. Ścieki są następnie transportowane do pola absorpcyjnego, które usuwa te bakterie i wszelkie inne zanieczyszczenia. Niektóre gleby jednak nie mogą obsługiwać ścieków, które przechodzą przez szambo i muszą być usuwane w szambie lub na polu.

Wielkość szamba zależy od liczby sypialni i ilości ścieków, które muszą być usuwane. Minimalny rozmiar zbiornika to 1,000 galonów. Jednak państwo i lokalne kody często wymagają, aby zakupić większy zbiornik, jeśli spodziewasz się mieć więcej osób w domu. Możesz nawet potrzebować zainstalować dwa zbiorniki dla dodatkowej ochrony, zwłaszcza jeśli twoje gleby są zbyt słabe.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków

Biologiczna oczyszczalnia ścieków to proces oddzielania osadu od wody. Oczyszczona woda jest następnie odwadniana, a osad rozkładany jest na metan i dwutlenek węgla. Gazy te są następnie wykorzystywane do produkcji ciepła i energii elektrycznej lub usuwane na składowiska odpadów. Biologiczne oczyszczalnie ścieków mogą być stosowane na jeden z tych dwóch sposobów. Ten artykuł opisze oba.

Szambo jest wodoszczelną komorą, często wykonaną z cegły lub betonu. Służy do pierwotnego oczyszczania wody. Procesy biologiczne rozkładają ciała stałe i materiały organiczne w ściekach za pomocą procesów beztlenowych i tlenowych. Ostatecznie ścieki są odprowadzane ze zbiornika lub do oczyszczalni półśrodkowej. Zbiornik septyczny może mieć kształt cylindryczny lub prostokątny.

Skuteczność zbiornika septycznego może się znacznie różnić, ale zwykle jest skuteczny w usuwaniu 30 do 50% BZT, 40 do 60% TSS i jednej jednostki logarytmicznej E. coli. Wydajność osadnika gnilnego zależy od rodzaju osadu, stężenia dopływu i klimatu. Optymalny czas retencji wynosi 48 godzin dla umiarkowanego oczyszczania. Dobrą zasadą jest posiadanie takiego, który jest jak najmniejszy, z co najmniej trzema komorami.

Zbiornik imhoffa

Zbiornik imhoffa to połączenie dwóch oddzielnych urządzeń. Jego górna komora posiada wyloty dla osadu i biogazu, a dolna komorę ze szczeliną do przepuszczania osadu. Oprócz wysokiej skuteczności w zakresie stabilizacji osadu, charakteryzuje się również brakiem zużycia energii i niewielką wysokością. Ponieważ zawiera sedymentację i fermentację w jednym urządzeniu, zbiornik Imhoffa ma wiele zalet.

Zbiornik Imhoffa to rodzaj dwustopniowego systemu, który eliminuje potrzebę częstego pompowania. Dwustopniowy system zbiornika zmniejsza ilość zawiesin i ChZT nawet o 50%, jednocześnie stabilizując osad. Zbiornik jest kompaktowy i może być stosowany nawet w słabo odwodnionych miejscach. Może mieć kształt cylindryczny lub równoległoboczny, z typowymi ścianami w kształcie litery V i odpowietrznikami gazowymi w dolnej części.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top