Jak zadbać o panele fotowoltaiczne, aby dłużej służyły?

Da Vinci Green Energy

Żywotność paneli to jeden z aspektów, który biorą pod uwagę przyszli inwestorzy. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że długie i prawidłowe funkcjonowanie instalacji zależy od nich samych. Jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznych?

Gwarancja producenta obejmuje 25-30 lat funkcjonowania paneli. Nawet po upływie tego czasu instalacja może świetnie działać, zwłaszcza jeśli są to panele wysokiej jakości, a użytkownik odpowiednio o nie zadba. Najstarsze działają już ok. 40 lat (w Niemczech). Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, należy wybrać moduły dostosowane do indywidualnych potrzeb, a ich montaż powierzyć specjalistom. Trzeba też pamiętać, że ogromne znaczenie ma pielęgnacja paneli. Równie istotne są okresowe przeglądy instalacji.

Jak zadbać o panele fotowoltaiczne? Konserwacja, pielęgnacja modułów

Panele fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i trwałe, zostały wykonane w taki sposób, by dobrze radzić sobie z silnym wiatrem, intensywnymi opadami. Większość modeli poddawana jest licznym próbom i testom. Zanim zdecydujesz o inwestycji, na pewno zastanawiasz się, jakie panele wybrać? Im lepsza ich jakość, tym dłużej będą dla ciebie pracować. Dlatego warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże dopasować moduły do twoich indywidualnych potrzeb, wskaże modele dobrej jakości. Istotne jest również, by montażem zajęły się osoby z doświadczeniem, przeszkolone, ponieważ właśnie podczas montowania modułów może dojść do mikrouszkodzeń wpływających na zmniejszenie ich żywotności. 

Co ma największe znaczenie w kwestii żywotności paneli?

Instalatorzy poinstruują użytkownika instalacji, jak należy dbać o panele i w jaki sposób można przedłużyć ich żywotność. 

Jeśli zauważysz, że twoje panele wymagają oczyszczenia, skorzystaj z usług profesjonalnej ekipy. Samodzielne czyszczenie modułów może być niebezpieczne – niewłaściwe środki chemiczne wpływają niekorzystnie na powłokę paneli i mogą ją uszkadzać. Co więcej, panele można zarysować, uszkodzić, co również niekorzystnie wpłynie na ich wydajność. Liczy się także bezpieczeństwo osoby wykonującej konserwację – wykwalifikowana ekipa korzysta z odpowiednich zabezpieczeń, sprzętu ułatwiającego pracę.

Żywotność paneli a okresowe przeglądy

Niezależnie od tego, czy interesuje cię fotowoltaika dla firm, czy do domu, musisz pamiętać, że tylko odpowiednia troska o instalację zagwarantuje ci jej poprawne i długie działanie. Konieczne są okresowe przeglądy, dzięki którym sprawdzisz, czy wszystko funkcjonuje prawidłowo, a w razie konieczności dokonasz szybkiej naprawy. Przegląd powinna wykonać uprawniona do tego firma z doświadczeniem, wiedzą i odpowiednimi umiejętnościami. Niewielkie awarie usuwane są natychmiast, co gwarantuje bezpieczeństwo i prawidłowe działanie całego układu. Co zostanie sprawdzone podczas kontroli?

  • zewnętrzny stan modułów, falownika i całego okablowania; poszukuje się delaminacji, odbarwień, uszkodzeń kabli, oznak korozji i poluzowania konstrukcji;
  • wykonanie pomiarów kontrolnych – napięcia obwodu otwartego, rezystancji izolacji, prądu zwarciowego;
  • ochrona przeciwpożarowa;
  • aktualność oprogramowania falownika;
  • temperatura paneli;
  • czystość modułów.

Zgodnie z przepisami prawa dokładny przegląd należy wykonać raz na 5 lat, natomiast zalecany jest częściej, tj. najlepiej co roku. Kwestię tę warto przedyskutować z firmą instalacyjną. 

Jeśli zastanawiasz się, jak przedłużyć żywotność instalacji fotowoltaicznej, koniecznie omów tę kwestię z firmą specjalizującą się w sprzedaży i montażu ogniw. Pamiętaj, że wiele zależy od ciebie, dlatego zadbaj, by panele były czyste i regularnie sprawdzane. Wspieraj się wiedzą i umiejętnościami fachowców, a moduły będą służyć ci przez wiele lat.Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top