Budowa domu drewnianego od podstaw – poradnik

Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować tradycyjny dom, czy nowoczesny eko-dom, istnieje wiele korzyści z domu drewnianego. Naturalna kontrola wilgotności drewna sprawia, że jest ono doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym. Drewno ma również właściwości prozdrowotne i jest dobre dla naszego klimatu. Nie wspominając o oszczędności kosztów – domy drewniane są znacznie tańsze niż konwencjonalne metody budowy, a Ty możesz je zbudować tak, aby dopasować je do swojego budżetu.

Prezentujemy Państwu treść opracowaną z udziałem buduje.net

Budowa domu drewnianego od podstaw

Drewniany dom to świetny wybór, jeśli chciałbyś mieszkać w spokojnym, pogodnym otoczeniu. Drewniane domy mają nie tylko rustykalny wygląd i nastrój, ale są również łatwiejsze do naprawy i modyfikacji w porównaniu z innymi rodzajami konstrukcji. Oznacza to, że możesz dodać specjalne cechy do swojego domu, takie jak kominek, i dokonać wszelkich niezbędnych zmian. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

o Stwórz budżet. Może się to wydawać zniechęcającym zadaniem, ale odpowiedni przewodnik budżetowy jest niezbędny do utrzymania się w budżecie. Jeśli nie jesteś pewien, ile wydasz na projekt, ten bezpłatny przewodnik może pomóc. Ten przewodnik zawiera 100+ przydatnych wskazówek i może pomóc Ci zbudować każdy rodzaj domu, niezależnie od tego, czy jest to rama A, czy tradycyjny dom. Niezależnie od tego, czy szukasz oszczędności, czy budujesz dom marzeń, ten przewodnik może pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.

Zanim zaczniesz budować, wyślij architektoniczne plany domu do dostawców tarcicy i firm okiennych. Dadzą ci cytaty za materiały, których potrzebujesz. Gdy już zdecydujesz się na materiały, trzeba będzie zamówić okna, które powinny być zamówione i dostarczone przed framers przyjechać. Po przybyciu szkieletorów, zamontują oni okna. Jeśli budujesz drewniany dom, upewnij się, że uwzględnisz wszystkie okna w swoim planie.

Rozpoczęcie

Pierwszym krokiem w budowie drewnianego domu jest wybór miejsca na nowy dom. Po wybraniu lokalizacji, trzeba będzie zatrudnić geodetę, aby określić prawidłową głębokość fundamentu, uszczelnić stopy i rozpocząć budowę drewnianej ramy domu. Drewniana rama domu składa się z trzech głównych części: płyt podwalinowych, stóp i ścian. Możesz zdecydować się na zakup tarcicy impregnowanej ciśnieniowo dla płyt progowych, aby pomóc w zapobieganiu problemom związanym z ziemią, takim jak gnicie wody i inwazja robaków.

Po tym, jak fundament jest na miejscu, następnym krokiem jest dodanie okien i drzwi. Jeśli chcesz zainstalować okna i drzwi, trzeba będzie dodać dylatację. Dylatacja będzie kompensować ruch drewna ze względu na zmiany temperatury i wilgotności. Trzeba będzie również zainstalować systemy elektryczne i hydrauliczne. Oprócz tego, że są przyjazne dla środowiska, domy drewniane są mniej kosztowne niż konwencjonalne budownictwo. Co więcej, możesz zbudować taki, który odpowiada Twojemu budżetowi, too.

Submitting plans to the local building commission

Czy budujesz dom z drewna od podstaw, czy przebudowujesz istniejący, konieczne jest złożenie planów do lokalnego biura budowlanego, aby otrzymać odpowiednie pozwolenia i inspekcje. IBC jest skrótem od International Building Code. Jeśli plany nie spełniają wymagań dla danego obszaru, należy skontaktować się z inżynierem budownictwa w celu dokonania przeglądu planów. Niektóre obszary w Ameryce Północnej wymagają rysunków inżynierskich w celu zatwierdzenia pozwolenia na budowę.

Wybór drewna inżynierskiego do ramy

Jedną z głównych zalet stosowania drewna inżynierskiego w ramie drewnianego domu jest to, że jest ono mocniejsze i bardziej spójne. Zazwyczaj pale drewniane 2×8 i 2×10 będą miały do trzech ósmych cala różnicy w grubości. Wyrównanie tych pali może zająć znaczną ilość czasu. Jest to jeden z powodów, dla których inżynierowie zalecają drewno inżynierskie dla domów drewnianych.

Konstrukcyjne korzyści z drewna inżynierskiego nad standardowym drewnem są liczne. W przeciwieństwie do standardowego drewna, jest tańszy w instalacji, nie wypacza się i jest bardziej stabilny wymiarowo. Drewno konstrukcyjne jest mocniejsze i bardziej stabilne niż standardowa tarcica, która wymaga więcej obróbki. Ma również wyższą energię wcieloną, ale ma wiele korzyści ekologicznych i technicznych. Jego sztywność przyczynia się do stabilności wymiarowej.

Jedną z wad stosowania drewna inżynieryjnego do szkieletu tradycyjnego domu drewnianego jest to, że może nie być odpowiednie dla wszystkich klimatów. Jakość drewna inżynierskiego nie jest taka sama jak litego drewna, a ty możesz skończyć z problemami, jeśli wybierzesz zły. Ważne jest, aby edukować się na temat drewna inżynierskiego przed zakupem. Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić jest edukacja na temat jego zastosowań i korzyści. W ten sposób można podjąć świadomą decyzję o tym, jaki rodzaj drewna należy użyć w swoim drewnianym domu.

Jeśli chcesz mieć dom z drewna, ale nie możesz sobie pozwolić na lite drewno, możesz zbudować go samodzielnie przy użyciu drewna inżynieryjnego. Jego niska cena jest kolejnym powodem, dla którego staje się on popularnym wyborem. W porównaniu z litym drewnem, drewno inżynieryjne ma niższy ślad środowiskowy. Ostatecznie, jest to lepsze dla zdrowia i portfela. Ponadto, będziesz oszczędzać planetę, używając produktów z drewna inżynierskiego w swoim drewnianym domu.

Kupowanie kabiny z bali od podstaw

Istnieje wiele korzyści z zakupu kabiny z bali zamiast budowania jednego od podstaw. Jedną z największych korzyści jest przenośność i bezobsługowość. W porównaniu do standardowego domu, domek z bali jest znacznie łatwiejszy do ogrzania i utrzymania. Jeśli nie jesteś wystarczająco pewny siebie, aby samodzielnie zbudować domek z bali, możesz również znaleźć używany na eBayu. Ale czy kupić stary lub zbudować go od podstaw jest kwestią osobistych preferencji.

Jeśli nie jesteś stolarzem, zakup prefabrykowanej kabiny z bali może być dobrym wyborem. Niektóre z nich przychodzą z zainstalowanymi mediami, ale inne nie. W zależności od preferencji, może trzeba będzie wydać kilka tysięcy dolarów tylko do zainstalowania mediów. Ważne jest również, aby rozważyć koszty utrzymania. Kabina z bali może łatwo się rozpadać, więc należy zaplanować to z wyprzedzeniem.

Kupując kabinę z bali, upewnij się, że pochodzi z rozszerzoną gwarancją. Większość firm zawiera gwarancję na swoje domy z bali, które pokryją koszty napraw, jeśli coś pójdzie nie tak. Niektóre z planów wymagają fundamentów, ale niekoniecznie muszą pochodzić z tych materiałów. Będziesz musiał również zaplanować fundament, jeśli budujesz dom z bali. Istnieją dwa rodzaje zestawów kabin z bali dostępne: DIY i kitted.

Wybór generalnego wykonawcy

Zatrudnienie generalnego wykonawcy jest kluczową częścią budowy domu z drewna, ale są pewne rzeczy, których powinieneś szukać przed wyborem generalnego wykonawcy. Po pierwsze, generalny wykonawca jest zajęty i zazwyczaj będzie współpracował z dużą liczbą podwykonawców. Z drugiej strony, mniejsze firmy mogą pracować z własnymi załogami i zatrudniać własnych cieśli. Co więcej, większość firm będzie korzystać z mieszanki podwykonawców i stolarzy personelu.

Po drugie, wybierz licencjonowanego generalnego wykonawcę. Chociaż generalny wykonawca może pobierać nieco więcej opłat, nadal są one tańsze niż zatrudnianie niedoświadczonej osoby. Wielu generalnych wykonawców specjalizuje się w budowie domów drewnianych, ale możesz zdecydować się na zatrudnienie jednego samodzielnie. Jeśli zatrudnisz kogoś do tej pracy, pamiętaj, aby zapytać o ich licencje i doświadczenie w budowaniu domów. Te dwa czynniki są niezbędne w zapewnieniu udanej budowy domu drewnianego.

Ostatnio, wybierz godnego zaufania generalnego wykonawcę. Będziesz pracować z tą osobą przez cały czas trwania budowy. Oczywiście pojawią się problemy, a wykonawca o dobrych umiejętnościach i uczciwości jest najlepszym wyborem dla twojego projektu. Przed zatrudnieniem wykonawcy, zawsze poproś o referencje i sprawdź Better Business Bureau, aby upewnić się, że wybrana osoba jest uczciwa i godna zaufania. Najlepsi wykonawcy będą również dostępni dla Ciebie i Twojego zespołu w sytuacjach awaryjnych.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top