Koszt osuszania budynków

Koszt osuszania budynków jest różny, w zależności od rodzaju i wielkości budynku oraz procesu stosowanego w tym celu. Dostępne są technologie efektywne energetycznie i alternatywne technologie osuszania. Pompy i silniki są głównym czynnikiem kosztowym. Pompy używane do osuszania dużych budynków są zwykle droższe niż te używane do mniejszych przestrzeni.

Ten artykuł to efekt naszej kreatywnej współpracy z artbud.org.pl

Pompa i silnik

Koszty pompy i silnika do osuszania są najdroższą częścią systemów osuszania. Przeciętny silnik pracuje na połowie prędkości przez większość dnia, zużywając około jednej trzeciej całkowitej wymaganej mocy. Jest to poważny minus, ale często pomijany. Wydajność osuszania jest wyrażana jako ilość wody, która się skrapla na jednostkę energii. Stąd silniki o zmiennej prędkości są bardziej wydajne w utrzymywaniu wilgotności względnej w pomieszczeniach na komfortowym poziomie.

Efektywność energetyczna osuszaczy komercyjnych różni się znacznie. Niektóre jednostki mogą pracować przy mniej niż litr na kilowatogodzinę, podczas gdy inne mogą działać przy prawie trzy razy tej stawki. Jeden litr jest równoważny w przybliżeniu 2.11 pinty cieczy. Galon wody jest równy 3,79 litra. Dlatego tak ważna jest wydajność energetyczna, ponieważ wysoka wilgotność może uszkodzić pompy i inne urządzenia. Może również przyspieszyć rozwój pleśni i grzybów.

Efektywna energetycznie technologia

Osuszanie staje się bardziej krytyczną częścią całego systemu HVAC, a rosnąca częstość występowania COVID-19 może zwiększyć zapotrzebowanie na bardziej wydajne systemy. Ponieważ budynki są coraz częściej konstruowane pod kątem wydajności, stają się bardziej szczelne, a zarządcom budynków zaleca się zwiększenie wentylacji zewnętrznej, aby przeciwdziałać zwiększonemu zużyciu energii przez systemy chłodzenia. Użycie osuszacza do usunięcia wilgoci z powietrza zrównoważy ten koszt energii, jednocześnie poprawiając jakość powietrza w pomieszczeniach.

DoE oblicza całkowite oszczędności energii przy różnych poziomach wydajności dla różnych typów osuszaczy. Dane te pomagają w ocenie potencjału poprawy opłacalności oraz w określeniu wydajności osuszaczy. Stanowią one również podstawę dla innych analiz DOE i pomagają określić zakres zużycia energii w terenie. DOE zajmuje się również kwestią NIA w rozdziale 10 wstępnej TSD.

Alternatywne technologie osuszania

Dostępny jest szeroki zakres alternatywnych technologii osuszania budynków, a każda z nich oferuje swoje zalety. Na przykład, niezależne osuszanie powietrza wykorzystuje chłodzone panele sufitowe do obróbki obciążenia jawnego. Inną opcją jest osuszanie mechaniczne z odzyskiem ciepła. Ta ostatnia opcja obejmuje wykorzystanie mechanicznego koła osuszającego i wymiennika ciepła jawnego. Ponadto oszczędza koszty energii, zmniejszając jej zużycie.

Polimidy, materiał organiczny, są badane w celu stworzenia bardziej energooszczędnych osuszaczy. Mają one kilka zalet, w tym dużą sztywność, tolerancję na ciepło i chemikalia oraz są tańsze niż inne materiały. Ponadto, membrany oparte na polimerach mogą pomóc w rozwoju przyszłych technologii HVAC i osuszania i prowadzić do mniejszego śladu węglowego. Pomimo wad poliimidów, naukowcy uważają, że materiały te mogą wkrótce okazać się opłacalną alternatywą dla osuszaczy opartych na czynnikach chłodniczych.

Inną metodą jest instalacja rurek cieplnych. Są to serie zamkniętych rur z czynnikiem chłodniczym w środku, który przekazuje ciepło poprzez parowanie i skraplanie. Rurki te są zwykle instalowane w konfiguracji wężownicy, z wężownicą wstępnie chłodzącą zainstalowaną w strumieniu powietrza przed parownikiem i inną wężownicą w przeciwnym kierunku. Pasywne odprowadzanie ciepła pozwala parownikowi wydobyć więcej wilgoci bez zwiększania kosztów energii.

Rozmiar przestrzeni do osuszenia

Pierwszy, musisz zmierzyć powierzchnię pomieszczenia, które chcesz osuszyć. Zazwyczaj producent podaje powierzchnię pomieszczenia. Aby określić dokładny metraż pomieszczenia, wystarczy pomnożyć długość i szerokość przez dwa. Na przykład pokój o długości dwudziestu stóp i szerokości piętnastu stóp wymagałby osuszacza o powierzchni 300 stóp kwadratowych. Następnie wybierz odpowiednie narzędzie na podstawie square footage.

Następnym krokiem jest określenie, jak duży jest pokój. Jeśli pokój jest mniejszy niż 150 stóp kwadratowych, należy wybrać mniejszą jednostkę. Podobnie, jeśli obszar jest większy niż dwieście stóp kwadratowych, średni osuszacz powinien zrobić sztuczkę. I pamiętaj, że jeśli chcesz pokryć duży pokój, powinieneś rozważyć osuszacz 50-pintowy.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top