Wiele osób marzących o własnym lokum zastanawia się, ile kosztuje budowa domu. Ceny są mocno zróżnicowane, wpływają na nie rozmaite czynniki. Znaczenie ma powierzchnia budynku, rodzaj projektu, wybrana technologia, jakość zastosowanych materiałów budowlanych, nawet miejscowość. W stolicy ceny są dosyć wysokie, szczególnie blisko centrum miasta. Trzeba jeszcze doliczyć koszty odbioru mieszkania w Warszawie, jeśli chce się uniknąć dodatkowych wydatków związanych z zakupem wadliwej nieruchomości.
Budowa domu coraz droższa
Obecnie budowa domu i zaciągnięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Do ogromnych podwyżek surowców i paliw przyczyniło się wiele czynników, przede wszystkim pandemia i konflikt zbrojny Ukrainy z Rosją. Trzeba niestety liczyć się z jeszcze większym wzrostem kosztów budowy i to nawet o kilka procent. Coraz droższe są materiały budowlane i robocizna. Kilkunastuprocentowa inflacja tylko pogorszyła sytuację na rynku. Wiele osób, które miały w planach budowę domu, wstrzymało się z realizacją inwestycji lub całkowicie z niej zrezygnowało. Ciągle rosnące stopy procentowe również stanowią ogromny problem dla kredytobiorców. W przypadku zobowiązania ze zmiennym oprocentowaniem trzeba liczyć się ze znacznymi podwyżkami rat kredytowych. Brakuje również coraz bardziej wykwalifikowanych robotników budowlanych. Sposobem na obniżenie kosztu budowy domu będzie wykonanie wielu prac samodzielnie, bez angażowania fachowców.
Z jakimi kosztami trzeba liczyć się w przypadku budowy domu?
Do kosztów budowy domu trzeba zaliczyć zakup działki budowlanej, jej uzbrojenie, zakup projektu, wykończenie i wyposażenie, zagospodarowanie działki. Można ją kupić już za kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale będzie niezbyt duża, mocno oddalona od centrum miasta. Ceny mogą sięgać do nawet kilku milionów złotych w Warszawie. Są one bardzo zróżnicowane. W przypadku projektu domu jednorodzinnego wymagającego późniejszej adaptacji trzeba liczyć się z kosztem rzędu co najmniej kilkuset złotych. Jeszcze drożej będzie przy zakupie projektu na indywidualne zlecenie. Im wyższy standard wykończenia, tym drożej. W przypadku domu o powierzchni 100 m kwadratowych samo wykonanie fundamentów wyniesie prawie 36000 złotych.
Ile wyniesie budowa domu?
Kolejnym etapem jest postawienie ścian, czyli kolejne 10000 zł na materiały budowlane i ponad 9000 złotych za korzystanie z usługi murarza. Doliczyć trzeba także wentylację i kominy, co pochłania kilka tysięcy złotych. Drogie jest także wykonanie stropu, prawie 37000 złotych. Wykończenie dachu pochłania ponad 55000 złotych. Podliczając wszystkie koszty, wybudowanie domu parterowego o powierzchni 100 m kwadratowych wyniesie ponad 180000 złotych. Oczywiście na tym nie koniec wydatków. Sporo pieniędzy pochłania także wstawienie okien i drzwi. W przypadku zakończenia budowy na stanie surowym zamkniętym można mówić już o kwocie 215 000 złotych, a nie ma w tym nawet poddasza użytkowego. Na wybudowanie domu mającego 140 m2 w stanie surowym zamkniętym inwestor musi mieć co najmniej 236000 złotych.
Z kim warto odebrać mieszkanie?
Po wybudowaniu domu istotne jest to, aby dokonać odbioru budynku. Powinno się dokładnie sprawdzić każde pomieszczenie i przynależności. Do odbioru nieruchomości należy się odpowiednio przygotować, zabrać ze sobą dokumenty i akcesoria. Ma to na celu porównanie rzeczywistego stanu lokum z tym, do czego zobowiązał się deweloper. Jeśli pojawią się jakieś wady, to należy wpisać je do protokołu. Będą one argumentami do prowadzenia negocjacji ze sprzedającym. Jest on zobligowany do usunięcia usterek na własny koszt. Samemu oczywiście trudno wszystkiego dopilnować, można wiele niedociągnięć pominąć, chociażby pod wpływem ekscytacji i chęci jak najszybszego wprowadzenia się. Warto wobec tego skorzystać z usług doświadczonego inżyniera. Fachowców, którzy przeprowadzają regularnie odbiory mieszkań, nie trzeba daleko szukać, wystarczy zarezerwować dogodny dla siebie termin przez internet. Można to zrobić po wejściu na stronę dostępną pod linkiem https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania-warszawa.
Podobne tematy